Moryń w Mediach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Rozpoczęły się prace nad filmem o rondelach, zagadkowych budowlach sprzed 7tys. lat

Przejdź do - Rozpoczęły się prace nad filmem o rondelach, zagadkowych budowlach sprzed 7tys. lat

Katerda Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego na swojej stronie internetowej poinformowała, że projekt filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego uzyskał właśnie dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Historia rondeli zostanie przedstawiona w szerokim kontekście czasowym i geograficznym.  Ten fabularyzowany dokument będzie swego rodzaju opowieścią – wędrówką po ziemiach naszego kraju i Europy sprzed bez mała 7 tys. lat. Dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacjom 3D, precyzyjnie zaplanowanym kadrom, zobaczymy świat, który już dawno przestał istnieć. 

8 lutego 2021
Czytaj więcej o: Rozpoczęły się prace nad filmem o rondelach, zagadkowych budowlach sprzed 7tys. lat

Badania w Nowym Objezierzu nominowane do tytułu Archeologiczne Sensacje 2020

Przejdź do - Badania w Nowym Objezierzu nominowane do tytułu Archeologiczne Sensacje 2020

Najstarsze, największe, najważniejsze. Każdy rok przynosi nam niesamowite odkrycia, również w dziedzinie archeologii. Redakcja jedynego w Polsce archeologicznego czasopisma Archeologia Żywa ogłosiła plebiscyt na 10 najważniejszych odkryć polskiej archeologii 2020. Archeologiczne Sensacje 2020. Wśród nominowanych w kategorii "Najważniejsze kontynuowane badania" znalazło się Nowe Objezierze i odkryta tam osada budowniczych rondela.

28 grudnia 2020
Czytaj więcej o: Badania w Nowym Objezierzu nominowane do tytułu Archeologiczne Sensacje 2020

Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego

Przejdź do - Architektura Sakralna Pomorza Zachodniego

Wszystkim zainteresowanym historią zabytków sakralnych Pomorza Zachodniego (w tym Gminy Moryń oraz sąsiadujących miejscowości), gorąco polecamy odwiedzenie portalu redagowanego przez proboszcza naszej parafii, ks. Sławomira Pawlaka - http://architektura.pomorze.pl/ Ksiądz Proboszcz jest również autorem zamieszczanych tam zdjęć. W ostatnich postach można poczytać np.: o znakach istnienia wyrytych na cegłach i tynkach moryńskiego kościoła, o powrocie barokowej ambony autorstwa Heinricha Hattenkerella do Morynia, czy o szachownicach na kościołach w Dolsku i Moryniu.

4 września 2020

Zagospodarowanie deszczówki w Moryniu

Przejdź do - Zagospodarowanie deszczówki w Moryniu

Podziemny zbiornik na 20 tyś litrów deszczówki znajduje się pod nowym targowiskiem, a jego budowa była częścią projektu targowiska. W ostatnich latach problem suszy narasta, dlatego w Moryniu podjęte zostały kroki, by magazynować i wykorzystywać wody opadowe. Wody nie jest za dużo i każda jej kropla będzie dobrze wykorzystana. Więcej o inwestycji na stronie Radia Szczecin w artykule: ""Jak wykorzystać deszczówkę? W Moryniu wymyślili"

 

3 września 2020

Osada budowniczych rondela odkryta w Nowym Objezierzu

Przejdź do - Osada budowniczych rondela odkryta w Nowym Objezierzu

Osadę sprzed ponad 7 tys. lat odkryli archeolodzy w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie). Znajduje się niedaleko monumentalnego rondela – miejsca kultu z tego samego okresu. Mieszkali w niej najprawdopodobniej budowniczowie obiektu.

Osada usytuowana jest ok. 250 m na południowy wschód od pozostałości rondela (...) w miejscowości Nowe Objezierze. Do poszukiwań badacze używali drona, który pozwala fotografować tzw. wyróżniki roślinne, powstające w miejscach, w których kiedyś zostały naruszone naturalne nawarstwienia w ziemi.

25 sierpnia 2020
Czytaj więcej o: Osada budowniczych rondela odkryta w Nowym Objezierzu

Osada sprzed ponad 7 tysięcy lat odkryta w Nowym Objezierzu

Przejdź do - Osada sprzed ponad 7 tysięcy lat odkryta w Nowym Objezierzu

Jest starsza niż piramidy egipskie, a od Szczecina dzieli ją niespełna półtorej godziny drogi. To osada sprzed 7,5 tysiąca lat, którą pod Nowym Objezierzem w powiecie gryfińskim odkryli archeolodzy z Uniwersytetów Szczecińskiego i Gdańskiego - możemy przeczytać na stronie internetowej Radia Szczecin https://radioszczecin.pl/1,410432,osada-sprzed-ponad-7-tysiecy-lat-odkryta-w-nowym

 

20 sierpnia 2020

Program promujący ścieżki rowerowe na Pomorzu Zachodnim

Przejdź do - Program promujący ścieżki rowerowe na Pomorzu Zachodnim

Zapraszamy do zapoznania się z programem promującym ścieżki rowerowe w naszym regionie, opublikowanym na stronie Głosu Szczecińskiego: https://gs24.pl/rowerem-przez-region-program-promujacy-sciezki-rowerowe-na-pomorzu-zachodnim/

28 lipca 2020

Radio Szczecin o malarskim plenerze i wystawie prac w Moryniu

Przejdź do - Radio Szczecin o malarskim plenerze i wystawie prac w Moryniu

16 lipca 2020 r. mogliśmy usłyszeć na antenie Radia Szczecin o odbywającym się w Moryniu plenerze malarskim i wystawie Grupy Plastycznej "Indygo" z Kołbaskowa. Artukuł o tym wydarzeniu przeczytać można na stronie: https://radioszczecin.pl/1,408934,moryn-malarski-plener-i-wystawa-prac-grupy-indyg

27 lipca 2020

Wirtualna wycieczka po Moryniu i Cedyni

Przejdź do - Wirtualna wycieczka po Moryniu i Cedyni

#zostańwdomu - odkryj Cedynię i Moryń! - pod takim hasłem odbyła się wirtualna wycieczka po Moryniu i Cedyni. Fascynujące historie o regionie przedstawił Ryszard Matecki. Jeżeli ktoś nie miał możliwości uczestniczenia w wycieczce na żywo - nic straconego - można ją ponownie obejrzeć na stronie Discover Pomerania na facebooku.

16 czerwca 2020
Czytaj więcej o: Wirtualna wycieczka po Moryniu i Cedyni

Jedyne takie miejsce Extra

Przejdź do - Jedyne takie miejsce Extra

Dwa lata temu Roman Czejarek z Programu Pierwszego Polskiego Radia odwiedził Moryń, skąd poprowadził na żywo audycję pt. “Jedyne takie miejsce”. W tym roku w ramach „#JedyneTakieMiejsce EXTRA - czyli tego w Radiu nie było…” przypomina tamto wydarzenie.

11 czerwca 2020
Czytaj więcej o: Jedyne takie miejsce Extra

Moryń szykuje się na sezon. Mamuty z Alei Gwiazd czekają na fryzjera

Przejdź do - Moryń szykuje się na sezon. Mamuty z Alei Gwiazd czekają na fryzjera

„Moryń szykuje się na sezon. Mamuty z Alei Gwiazd czekają na fryzjera”  - pod takim tytułem ukazał się reportaż w Radiu Szczecin: https://radioszczecin.pl/1,406926,moryn-szykuje-sie-na-sezon-mamuty-z-alei-gwiazd- Informacji na temat przygotowania do nowego sezonu turystycznego udzielił Sławomir Jasek z Referatu Inwestycji, Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Moryniu.

6 czerwca 2020

#zostańwdomu - odkryj Cedynię i Moryń!

Przejdź do - #zostańwdomu - odkryj Cedynię i Moryń!

#zostańwdomu - odkryj Cedynię i Moryń! - pod takim hasłem w najbliższa niedzielę, 24 maja 2020 r. odbędzie się wirtualna wycieczka po Cedyni i Moryniu. Fascynujące historie o regionie przedstawi Ryszard Matecki – dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni. Regionalista, autor przewodników i opowiadań dla dzieci, grafik, ilustrator, turysta i animator. Ojciec rewitalizacji Doliny Miłości w Zatoni Dolnej.

22 maja 2020
Czytaj więcej o: #zostańwdomu - odkryj Cedynię i Moryń!

Zachodniopomorskie Wiadomości Konserwatorskie

Przejdź do - Zachodniopomorskie Wiadomości Konserwatorskie

Zachęcamy do zapoznania się z elektroniczną wersją VIII tomu Zachodniopomorskich Wiadomości Konserwatorskich, wydanych przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w którym przedstawiono najciekawsze wydarzenia ostatnich lat związane z ochroną zabytków w województwie zachodniopomorskim oraz z działania podejmowane w tym zakresie. W tym wydaniu wiele miejsca poświęcono zabytkom z terenu gminy Moryń.

21 maja 2020
Czytaj więcej o: Zachodniopomorskie Wiadomości Konserwatorskie

Głos Szczeciński o Moryniu

Przejdź do - Głos Szczeciński o Moryniu

Na stronie Głosu Szczecińskiego pojawił się artykuł redaktora Szymona Wasilewskiego z propozycją wycieczki do Morynia: Tam nie powinno być tłumów w weekend. A warto zobaczyć to miejsce! Moryń - co zwiedzić, co można zobaczyć? Najlepsze atrakcje w Moryniu Zapraszamy do lektury!

12 maja 2020